Haber Detayı
26 Ocak 2021 - Salı 09:47
 
“YAŞANABİLİR BİR ZONGULDAK İÇİN GELİYORUZ”
Demokrasi ve Atılım (Deva) Partisi İl Başkanı Fatih Keleş teşkilat yapılanması hakkında bilgi vererek gündemi değerlendiren çarpıcı açıklamalarda bulundu. Alternatif Medya ofisini ziyaret eden Keleş, sorularımıza da açık yüreklilikle cevap verdi. Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın; “21 aydır modayım. Sindiremeyenler Kızılay sodası içsinler” söylemini şaka gibi açıklama diye değerlendiren Keleş; “Özür dilemek erdemliktir ama beceremedik diyebilselerdi. Beceremediler” dedi.
Siyaset Haberi


8 Kasım itibariyle Zonguldak’ta Deva Partisinin kuruluş çalışmalarını başlattıklarını ve 3 ilçe teşkilatının kuruluşunu tamamlayarak partiyi kongreye götürdüklerini belirten Deva Partisi İl Başkanı Fatih Keleş, Çaycuma İlçe Başkanının atamasını Ocak ayı itibariyle gerçekleştirdiklerini ve geri kalan 5 ilçe atamasının da Nisan ayı sonuna kadar yapılacağını söyledi.

Zonguldak’ın sorunları ve yönetim şekli hakkında görüşlerini belirten Deva Partisi İl Başkanı Fatih Keleş, Zonguldak Belediyelerinin yaşanan kar nedeniyle sınıfta kaldıklarını iddia ederek, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’ın yaptığı açıklamaları sert dille eleştirdi.

 

Zonguldak Ak Parti Milletvekillerinin Zonguldak’ı sadece Kozlu-Kilimli-Merkez Belediyelerinden ibaret sandıkları iddiasında bulunan Deva Partisi İl Başkanı Fatih Keleş, diğer Belediyelere hükümetin yardım etmemesini de eleştirerek; “Şehrimizi yönettiklerini iddia eden sayın vekiller Zonguldak Belediyelerini sadece Kozlu-Zonguldak-Kilimli’den ibaret sayıp buralarla iştigal ediyorlar. Bütün dertleri, varları yokları bu belediyeler. Bu şehrin 8 ilçesi, beldelerle beraber 28 tane belediyesi var. Zonguldak Belediyelerinin hepsi maalesef sınıfta kaldı. Geçmişi eleştirmek çözüm değil. Eleştirmekse eğer mesele 18 yıldır merkezi hükümet Zonguldak’a ne yapmış. Kendinden değil diye belediyelere destek vermemiş. Verseydi de şimdi kendisinden olan belediye başkanı bu kadar enkazla karşılaşmasaydı. Hizmet Zonguldak’a yapılacaktı. Şuanda merkezi hükümetin yaptığı hizmetleri belediye yaptı diye bizi kandırmasınlar” dedi.

 

Teşkilatlanma çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Demokrasi ve Atılım Partisi Zonguldak’ta 8 Kasım itibariyle Ereğli, Alaplı ve Zonguldak Merkez İlçe yapılanmasını tamamlayıp kongreye gitti. Devam eden süreçte ülkemizin de içinde bulunduğu pandemi koşulları ve Covit salgınından dolayı biraz gecikmelerimiz olsa da Ocak ayı itibariyle Çaycuma İlçe teşkilatımızın kurucu ilçe başkanı atamasını yaptık. Cuma günü Çaycuma’da belge takdimini yaptıktan sonra da 10 Şubat itibariyle de Çaycuma İlçe seçim kuruluna ilçe yönetim kurulu listemizi teslim etmiş olacağız. Daha sonra kongre sürecimiz işleyecek. Bununla birlikte kalan 4 ilçemizin bir tanesinde yetki belgesini verdiğim arkadaşımız var. O tekrar yapılanma çalışmalarına ve kurucu heyet oluşturma çalışmalarına devam ediyor. Nisan ayı sonuna kadar da Zonguldak il genelinde toplam 8 ilçemizde yapılanmamızı tamamlamış olacağız. Geri kalan 5 ilçemizin de kongrelerini yapıp siyasi hayatımız devam etmiş olacağız.

“GİTMEK İSTEYENE DUR DEMEM”

Özellikle kurulmuş olan ilçe teşkilatlarınızla alakalı kamuoyunda tartışmalar ve istifalar olduğu yönünde gündem oluşuyor. Bu konular ne kadar doğru?

Yeni bir partiyiz. Sıfırdan kurulmuş olan her siyasi partide yaşanılabilecek oluşumlarda bizde varız. Burada fikir ayrılığına girdiğimiz arkadaşlarımız var. Siyaset anlayışımızın farklı olduğu, dünya görüşümüzün farklı olduğu arkadaşlarımız oldu. Yol ayrımı yaşadıklarımız da oldu. Ama bu Demokrasi ve Atılım Partisi Zonguldak’ta kan kaybediyor anlamına gelmiyor. Bu gönül işidir. Biz bu partiyi oluştururken, kuruculuğuna talip olurken kimseden menfaat beklentisi olmadan yola çıktıysak şuanda da aynı şekilde hareket ediyoruz. Hiçbir arkadaşımızı kaybetmek istemeyiz ama gitmek isteyen veya siyaset konusunda fikir ayrılığı olan arkadaşlarımıza da niye gidiyorsun diyemeyiz. Gitmek isteyen, yol ayrılığı yaşamak isteyen arkadaşlarımız oldu. İlk istifa edenler bizim partimizde olmadığı gibi son istifa edenlerde bizim partimizde olmayacak. Gidenin yerine yeni üye arkadaşlarımız gelmeye başladı. Yeni üye kayıt hedefimiz var. Bundan sonra artık daha sistematik, daha düzenli 4 ilçe başkanımız ve aramıza katılacak olan diğer ilçe başkanlarımızla birlikte çok daha hareketli, Zonguldak ve Türkiye için gönül vermiş dertlenen herkesle biz bu yola devam edeceğiz.

“ÖZÜR DİLEMEK ERDEMDİR AMA BECEREMEDİLER”

Zonguldak’taki Belediyelerin çalışmalarını değerlendirir misiniz?

Ülkemizi yönetenler, şehrimizi yönetenler şaka gibi açıklamalar yapıyor. Şehrimizi yönettiklerini iddia eden sayın vekiller Zonguldak Belediyelerini sadece Kozlu-Zonguldak-Kilimli’den ibaret sayıp buralarla iştigal ediyorlar. Bütün dertleri, varları yokları bu belediyeler. Bu şehrin 8 ilçesi, beldelerle beraber 28 tane belediyesi var. Zonguldak Belediyelerinin hepsi maalesef sınıfta kaldı. Sayın valimizin basbas bağırdığı, belediye hopörlerinden yapılan uyarıları kendileri dinleselerdi eğer halkımızın hiçbiri bu sıkıntıları çekmezdi. Belediyelerimizin ne kadar hazırlıksız olduğunu görmüş olduk Utanmaları lazım. Şaka gibi açıklamalar yapıp, “Moda biziz, Kızılay sodası için” demek yerine “beceremedik” kelimesini kullanmaları lazımdı. Özür dilemek bir erdemdir ama beceremediler. Beceriksiz olduklarını da yaptıkları her işte gösteriyorlar.

“HÜKÜMET YATIRIMINI SAHİPLENİYORSUN, KENDİ BECERİKSİZLİĞİNİ DE O ZAMAN HÜKÜMETE YANSIT”

Zonguldak Belediye Başkanının “Moda biziz, Kızılay sodası içsinler” açıklamaları hoş olmamış olabilir ancak Metropoliten Belediyeler Birliği bünyesinde bulunan Ulutan Barajının jeneratör eksikliğinin olduğunu da ortaya koymuş oldu. Sıkıntı jeneratör eksikliği ve Bedaş’tan kaynaklandığı gerçeğini de var. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Buradaki sorun sadece belediye sorunu değil evet buradaki sorun Kızılay Sodası, Ben modayım tartışması da değil. Onlar 21 aydır modaysa burada yaşayanların hepsi ayrı ayrı moda. Onu geçecekler. Metropoliten Belediyeler Başkanıysanız hiç kimse şaka gibi “Bizden önce de jeneratör yoktu bu dönem niye sorguluyorsunuz” demez. Bu belediyeye siz talip oldunuz. Kimse gelip zorla sizi başkan yapalım demedi. Kimse zorla bu makamlara getirilmedi. Herkes kendisi talip oldu. Bu şehirde 2 seneye yakın belediye başkanlığı yapıyorsun. Bu suyu kullanıyor muyuz? 2 senedir Özel idare bütçesinden asfalt yaptırdığı gibi jeneratörü de vali beyden talep edebilirdi. Bağlı belediyelerden para toplanılıp alınabilirdi. 10 sene öncesinin hesabını sorun diyemezsiniz, siz niye seçildiniz? 2021 yılında altyapıyı beceremediniz. Tır parkının orası asfaltlandı, asfalt için yeniden kazıldı. 2 senedir bu görevde siz varsınız. 2 senedir altyapıda ne yaptın. Hükümet yatırımını sahipleniyorsun, kendi beceriksizliğini de o zaman hükümete yansıt. Ereğli Belediyesi de BEDAŞ gelmedi diyor? Bedaş olmasa ne olacaktı? İşin kolayı BEDAŞ’a vurmak mı? Bedaş’mı kaldırımlarda ki yolu temizleyecekti, yolu açacaktı. Merkezin en üst düzey ve nüfus yoğunluğu olan mahallelerin, Bahçelievler’in yolunu bile 2 gün açamadı. Zonguldak’ın 19 mahallesi var. Her mahalleye 2 iş makinesi zimmetlenir, takır takır işler açılır. İnsanlar işe inemedi. Allahtan okullar kapalıydı. Onların canı ne kadar kıymetliyse vatandaşın canı da o kadar kıymetli. Ondan sonra Gaca’ya mı gideceksin, Kartepe’ye mi gideceksin nereye gidersen git. Geçmişi eleştirmek çözüm değil. Eleştirmekse eğer mesele 18 yıldır merkezi hükümet Zonguldak’a ne yapmış. Kendinden değil diye belediyelere destek vermemiş. Verseydi de şimdi kendisinden olan belediye başkanı bu kadar enkazla karşılaşmasaydı. Hizmet Zonguldak’a yapılacaktı. Şuanda merkezi hükümetin yaptığı hizmetleri belediye yaptı diye bizi kandırmasınlar.

“DEVLETİN 2021 YILINDA ZONGULDAK’TA İSTİHDAM ANLAMINDA FİLYOS HARİCİNDE BİR YATIRIMI YOK”

Zonguldak’ın ekonomik durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zonguldak’ın 8 ilçesi var. Biz sosyal medyadan anketler yapıyoruz. Zonguldak’ın en büyük sorunu işsizlik ve elindekileri değerlendirememek. Zonguldak’ı sadece TTK ile özdeşleştirmemiz Zonguldak geneline haksızlık olur. Çünkü Zonguldak’ta Alaplı, Devrek, Çaycuma, Gökçebey’in gerçekleri de var. Evet, merkez ilçede TTK’dan ziyade kömür gerçeği var. Erdemir’den kaynaklanan ciddi bir getiri var ama bununla birlikte demir çeliğe bağlı olarak Ereğli ve Alaplı’da ki tersaneler bölgesindeki sorunlarımız var. Alaplı’da fındığın sorunu var. Yıllardır tamamlanmayan Filyos Projesi (Tosyalı Holding) projesi var. Gökçebey’de ki tarımın ve tarım arsalarının ne olacağı sorunu var. Bizim derdimiz sadece Zonguldak merkez ve kömür değil. Zonguldak’ın diğer sorunları da var. 2021 yılında sadece Filyos’ta  ki antik kente ayrılan yatırım bütçesi 1 milyon TL. Gökçebey Bölge trafik için ayrılan para 880 bin TL. Çaycuma Kadıoğlu mozaik örtüsü restorasyonuna ayrılan para 1 milyon TL. Binaları çok sevdikleri için binalara para ayırıyorlar. Yolu olmayan işsizliğin hat safhada olduğu Zonguldak’ta tarihe ve turizme ne kadar önem verebiliriz. TEİŞ için ayırdıkları para 40 milyon. 600 milyonluk yatırım bütçesi içerisinde Zonguldak insanı için ne yapılacağı, ne istihdam sağlanacağı, ne yiyeceğiyle alakalı bir açıklama yok. Hastane için halen daha 13 milyon para ayrılmış. Bu rakamlar devletin açıkladığı rakamlar. Devletin 2021 yılında Filyos haricinde bir yatırımı yok.

“ŞEHRİ YÖNETENLER VATANDAŞIN PARASINI BETONA YATIRIYORLAR, HAR VURUP HARMAN SAVURUYORLAR”

Zonguldak’ın ilk aciliyeti ne sizce?

Zonguldak’ın en büyük sorunu işsizlik, aciliyeti istihdamdır. İnsanların umudu yok. ZONSİAD başkanı İstanbul’dan gelip Çaycuma’ya yatırım yaptı. Bu şekilde yatırım yapabilecek Zonguldaklılar Türkiye’nin her yerinde var. O yatırımcımızla görüştük. Muhalefet partiliyiz ama elimizden ne gelirse o yatırımcı için yaparız. Çünkü Zonguldak’a umut oldu, insanlara iş kapısı oldu. Taş taşıyın dese taşırız. İsim önemli değil. Yeter ki Zonguldak’a yatırım yapsınlar, yeter ki bir çivi çaksınlar. Zonguldak’ın bir kömür gerçeği var ama artık kömürden ayrışıp farklı yatırımları da buraya yapmak, getirebilmek lazım. Filyos Vadisi bugün Tosyalı. Tosyalıdan geri kalanını doğalgaza aktardılar. Doğalgaz pompalama istasyonları olacak. Filyos için kandırıyorlar insanları. 20 bin kişiyi kuruluş aşamasında istihdam edecekler ama onun haricinde aktarım istasyonlarında kaç kişinin çalışacağı ne olacağı belirsiz. Şehri yönetenler betoncu. Kozlu’ya 60 milyon harcanmış. Bunun karşılığı nerde? Vatandaşın parasını betona yatırıyorlar, har vurup harman savuruyorlar.

“ZONGULDAK SİYASETİNİ AYAĞA DÜŞÜRMEMEK LAZIM”

Zonguldak siyasetini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Zonguldak’ta siyaset anlayışının değişmesi lazım. Zonguldak’ta siyaset maalesef etik olarak çok dibe düşmüş durumda. Bu şehri beğenin beğenmeyin belediye başkanları var, 5 tane de milletvekili var. Kişileri beğenmeye bilirsiniz, siyasi görüşünü beğenmeyebilirsiniz ama vatandaş oy vermiş belediye başkanlarımız seçilmiş, milletvekillerimiz seçilmiş. Kimsenin kimseye kiralık vekil demeye de hakkı yok kimsenin kimseye 23 Nisan başkanı deme hakkı da yok. Bu Zonguldak siyasetini bu kadar ayağa düşürmemek lazım. Biz Deva Partisi olarak mevcut siyasetçilerin düştüğü şekilde düşmeyeceğiz. Biz günün sonunda karşılaştığımız herkesin yüzüne bakabilecek şekilde siyaset yapmayı hedefliyoruz. Siyaseten eleştirebiliriz ama eleştiriyi yüz yüze bakamayacak hale getirmeyeceğiz. Biz siyasetçiler olarak siyaset kalitemiz düşmeden, insanlara derdimizi doğru anlatıp, doğru yönlendirip doğru hareket edebilmeliyiz. Öteki türlü maalesef biz şehir olarak bir adım ileri gidemeyiz.

“YAŞANABİLİR BİR ZONGULDAK İÇİN GELİYORUZ”

Deva Partisine vatandaş niye gönül versin. Hedefleriniz nelerdir?

Öncelikli hedefimiz yaşanabilir bir Zonguldak. Öncelikli hedefimiz bu. İkincisi yaşanabilir bir Türkiye. Kimsenin ayrışmadığı, kimsenin bölünmediği, böldürmeyeceğimiz bir Türkiye. Engelsiz hayatla beraber engelsiz siyaset için hız kesmeden çalışacağımız bir Türkiye. Biz diyoruz ki alışverişini şu süreçte yerel esnaftan yap. Eti kasaptan, yoğurdu bakkaldan, sebzeyi manavdan, balığı balıkçıdan alalım. Bunları dememizin tek sebebi şuanda ülke olarak varlık savaşı içerisindeyiz. Yerel esnafımız ayakta kalırsa biz ayaktayız. Biz aynı gemideyiz, aynı şehirdeyiz. Deva Partisi huzur içerisinde, liyakat esasıyla, kavgasız gürültüsüz hareket edecek. Hukukun üstün olmadığı, yasama yürütme yargı erkinin hâkim olmadığı bir ülkede huzursuzluğun olduğunu çok iyi biliyoruz. İnsanlar artık Deva Partisi ile beraber bazı anlayışların yıkıldığını, klasik siyaset anlayışının yıkıldığının farkına varıyorlar. Biz Cumhuriyetin ilk kenti olan Zonguldak’ı içler acısı halinden çıkartmayı hedefliyoruz. Biz sözde değil, özde bir şeyler yapmayı hedefliyoruz. Artık Zonguldak insanı üvey evlat muamelesi görmemeli. Sorun varsa sorunu çözmek için geliyoruz. Biz bu şehrin sorunlarını biliyoruz, haykırıyoruz.

Kaynak: Editör: SEDA FİDAN
 
Etiketler: “YAŞANABİLİR, BİR, ZONGULDAK, İÇİN, GELİYORUZ”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
54
0
5
3
17
25
2
Beşiktaş
51
0
5
3
16
24
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Hatayspor
42
0
7
6
12
25
6
Alanyaspor
42
0
7
6
12
25
7
Gaziantep FK
39
0
6
9
10
25
8
Fatih Karagümrük
37
0
8
7
10
25
9
Antalyaspor
33
0
6
12
7
25
10
Göztepe
32
0
9
8
8
25
11
Sivasspor
31
0
7
10
7
24
12
Konyaspor
30
0
10
6
8
24
13
Yeni Malatyaspor
30
0
9
9
7
25
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
27
0
10
9
6
25
16
BB Erzurumspor
25
0
12
7
6
25
17
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
18
Başakşehir FK
24
0
13
6
6
25
19
Denizlispor
21
0
14
6
5
25
20
MKE Ankaragücü
20
0
14
5
5
24
21
Gençlerbirliği
20
0
14
5
5
24
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı